שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

 

תכנית עסקית היא אחד מהדברים החשובים שכל עסק חייב שיהיה לו.

בתכנית זאת כלולים מטרות, הגדרות, יעדים וחזון העסק לצד זמנים, כוח אדם, ניתוח שוק, פעולות שיווק ומכירה, מתחרים ועוד.

את התוכנית יש לבצע אצל יועץ עסקי או איש מקצוע מנוסה על מנת שניתן יהיה לקבל תוכנית מקצועית, יעילה ומתאימה לצרכי העסק וכן להתנהלותו למשך חמש השנים הקרובות.

אז רגע לפני שאתם מקימים עסק או בתחילת דרכם העסקית אל תוותרו על תכנית עסקית שתעזור לכם להתנהל נכון פיננסית לאורך שנים רבות ולשמור על מצבכם מבלי להיכנס למינוס מתמשך או מצבים גרועים יותר.

 

מהי תכנית עסקית?

תכנית עסקית היא מסמך מקצועי המכיל מידע על העסק.

במסמך זה ניתן לקבל בפירוט את כל מה שצריך על העסק עצמו, בין אם זה יעדים שיווקיים, יעדי מכירות, מטרות העסק, חזון העסק, הכנסות והוצאות העסק, ניתוח שוק, מתחרים ועוד.

בניית תכנית העסקית עוזרת לעסק להתנהל נכון וחכם יותר ולקבל את ההחלטות הנכונות להמשך דרכו.

התוכנית חשוב במיוחד לעסקים בתחילת דרכם המקצועית שאין להם את הידע הנדרש לניהול נכון של העסק ועושים לא מעט טעויות שגורמות להם להפסדים רבים ואף מכניסות אותם למצבים שונים של הפסדים.

לכן על מנת להתנהל נכון במהלך החיים העסקיים בין אם זה בתחילת הדרך או במהלך הדרך, חשוב תהיה תכנית עסקית מפורטת לפרטי פרטים לתקופה ארוכה של עד חמש שנים ובהתאם לכך העסק יוכל לפעול ללא חשש ולהעלות את רווחי העסק.

 

אילו סוגי תכניות עסקיות קיימות?

מאחר שתכנית עסקית מותאמת לצרכי ומצבו של העסק, קיימים שני סוגי של תוכניתו עסקיות. סוגים אלה כוללים:

תכנית עסקית לעסק מתחיל- תכנית עסקית לעסק מתחיל היא תכנית לעסק בהקמה או עסק חדש שזה התחיל את פעילותו העסקית.

בתוכנית זאת מתמקדים בהיבטים כלכליים ובמשאבים אשר דרושים לעסק במהלך פעילותו העסקית. התוכנית מפרטת את היעדים, המטרות, החזון, דרכי פעולה, ניתוח שוק, מתחרים, הכנסות והוצאות שונות, הוצאות שיווק ומכירות וכן את האסטרטגיה המתאימה שעל העסק לנקוט בה על מנת להמשיך את דרכו בתור עסק.

תכנית עסקית לעסק קיים- תכנית עסקית לעסק קיים היא תכנית לעסק אשר קיים כמה שנים בשוק ואשר אינו יודע להתנהל נכון מבחינה פיננסית.

לרוב עסק זה יקלע למצבים של מינוס תמידי או אפילו הליכי פשיטת רגל.

לכן על מנת לעזור לעסק זה יש להתאים לו תוכנית בהתאם למצבו הכלכלי למשך השנים הקרובות.

כמו כן, באמצעות תכנית עסקית זאת יכול העסק לפנות לי ליזמים או משקיעים שונים שישקיעו בעסק שלו.

 

מתי יש צורך בתכנית עסקית?

הצורך בתכנית עסקית נובע מכמה סיבות עיקריות: סיבה ראשונה, כשר אשר רוצה לפעול באסטרטגיה ברורה ומדויקת על מנת לקדם את עסקו הוא חייב תכנית עסקית מפורטת ומקצועית לתקופה הקרובה.

לרוב מדובר על עסק מתחיל בתחילת דרכו, אך גם עסקים שקיימים זמן רב נקלעים למצבים קשים עקב ניהול לא נכון וקבלת החלטות שגויה, לכן גם הם צריכים תוכנית עסקית.

סיבה שנייה, כתיבת תוכנית העסקית עוזרת לגייס כספים ממשקיעים או יזמים וכך העסק יכול להמשיך בפעילותו העסקית מבלי לבקש הלוואות מהבנק או גופים אחרים. התוכנית העסקית מראה את רצינות בעלי העסק ועוזרת למשקיעים או היזמים להבין את הפוטנציאל העצום של העסק.

סיבה שלישית, התוכנית העסקית, היא אמצעי לקבלת הלוואה ממקורות חוץ בנקאיים או מהבנק, ולכן היא חשובה עד מאוד.

מעבר לכך, תוכנית עסקית יכולה לעזור רבות לעסק במיוחד שמדובר על עסק ראשון, באמצעותה ניתן להבין את הפערים השונים ואף לצמצמם. דבר זה חשוב ביותר לכל עסק מתחיל ואף לעסק ותיק על מנת לקבל החלטות נכונות ולא שגויות אשר מובילות למצבים קשים.

 

מה חשוב לקחת בחשבון בעת בניית תוכנית עסקית?

מעבר למתחרים, השוק, ההכנסות והוצאות ופרמטרים נוספים אשר משפיעים על ניהול העסק.

יש לקחת בחשבון לגורמים שונים שעלולים להשפיע על העסק שלכם.

כמו כן, על הערכות להיות ריאליות ולא מוגזמות.

מעבר לכך, שינויים כלכליים בעולם, שינויים טכנולוגיים, פגעי מזג האוויר ועוד עלולים להשפיע רבות על העסק שלכם ועל רווחיותו, לכן יש לקחת זאת בחשבון בעת בניית תכנית עסקית נכונה לעסק.

הקפדה על שינויים שאין לנו שליטה עליהם ושינויים שיש שליטה עליהם תיתן לנו את התוכנית הטובה ביותר לעסק, כך שניתן לקבל את ההחלטות הטובות ביותר ולהמשיך להצעיד את העסק תוך כדי הגדלת רווחיו.

 

נשמח לתאם פגישת ייעוץ חינם עבור בניית תוכנית עסקית מקצועית ומדוייקת לעסק שלך, לתיאום פגישה:

נקודות חשובת בדרך לכתיבת תכנית עסקית

רגע לפני שאתם כותבים תוכנית עסקית עם יועץ עסקי או איש מקצוע, חשוב לשים לב לכמה נקודות חשובות על מנת לשמור על תקניות המסמך תוכנית עסקית.

על השפה המקצועית במסמך להיות ברורה, מובנת ומקצועית על מנת לשדר לגורמים שונים שאתם מבינים את שפת העסקים.

אך מצד שני, אתם חייבים להשאיר את השפה ברורה ומובנת לקורא אשר מגיע עם ידע ורקע שונה משלכם.

למרות שיועץ עסקי או איש מקצוע כותב לכם אותה, חשוב לתת לאנשים שאתם מכירים לעבור עליה על מנת להימנע מטעויות שונות וכן על מנת שהמסרים יועברו בהתאם.

שגיאות כתיב ודקדוק לא במקום עשוי לשנות את המסר של המסך.

מעבר לכך, מסמך זה עולה יקר מאוד וחבל להשקיע את הכסף על מסמך שלא כתוב בצורה דקדוקית נכונה.

פתקים דביקים על מסך מחשב

 

בתכנית העסקית יש להקפיד על ראשי פרקים ותת ראשי פרקים על מנת להבין את הנושאים שדנים בתוכנית בקלות רבה, להוסיף תוכן עניינים שיעזור להתמצא בתוכנית במיוחד עם מדובר על מסמך שצריך ללכת למשקיעים או יזמים שאין להם רבה זמן לבזבז על דברים.

בתוכנית העסקית שלכם חייבים להופיע הדברים הבאים:

תקציר התוכנית העסקית שכוללת סיכום של הסעיפים השונים בתוכנית ונותנת תמונה מלאה על העסק.

קחו בחשבון שאם אתם מחפשים משקיעים או יזמים הם יקראו רק תקציר ולא את כל המסמך עקב חוסר זמן.

הכניסו לתקציר סקירה כללית של המוצר או השירות שלכם, השוק שבו אתם עובדים,דרכי הפעולה שלכם ואילו אתם מתכננים בקרוב, פרטים על העסק ועל העובדים בעסק כולל תפקידים וכן את האסטרטגיה השיווקית שלכם והתחזית הפיננסית לשנים הקרובות.

חשוב שתשמרו על אורך התקציר ואיזונו תוך כדי התייחסות לכל חלקי התוכנית שאתם מדברים עליהם וכן על כתיבה ממוקדת.

אפיינו את המוצר או השירות שאתם מציעים ללקוחות, פרטו עליו בקצרה, מה מחירו, למי אתם מספקים אותו,כמות המוצרים, מה עלות האספקה, עלות האחסון ועוד.

כמו כן, ציינו את היתרונות והתועלות של המוצר לעומת המתחרים שלכם.

ציינו את השוק בו אתם עובדים, נתחו את המתחרים שלכם, ההזדמנויות והסיכונים, האסטרטגיות שהם משתמשים בהם, הפעילות שלהם בשוק ועוד.

ציינו את מבנה העסק שלכם, כמה עובדים יש בעסק שלכם, אילו תפקידים קיימים, האם אתם עסק פטור, מורשה או בע"מ, האם אתם מעסיקים שכירים או גם פרילאנסרים ועוד.

הקפידו לציין את הוצאות השיווק והמכירה, מהן ההוצאות שלכם מבחינת פעולות השיווק וכן פעולות המכירה, כמה הן, מהן כוללות. באילו ערוצי תקשורת אתם משתמשים לכך, פעולות מיצוב ומיתוג של העסק, באיזה אסטרטגיית תמחור אתם משתמשים ומה מחירה.

וכמובן מקורות המימון שלכם, האם יש לכם הלוואות?

אם כן כמה הלוואות יש שלכם?

כמה ההכנסות שלכם לעומת ההוצאות ועל מה הולך הכסף.

פירוט כל אחד מהדברים הללו יעזור לכם לקבל תוכנית עסקית מקצועית, מדויקת ומפורטת אשר תעזור לכם לקבל את ההחלטות הנכונות לשנים הקרובות ותמנע מכם שגיאות.

מעבר לכך, תוכנית זאת תעזור לכם להשיג מקורות מימון ממשקיעים או מיזמים, כך שככל שהיא תהיה מפורטת ומובנת יותר כך הסיכוי שהמשקיעים או היזמים ישקיעו דווקא בעסק שלכם.

באמצעות תכנית עסקית תוכלו לא רק להגדיל את רווחיות העסק שלכם אלא גם להשיג את מקורות המימון שאתם זקוקים להם.

לכן חשוב להשקיע עד כל המשאבים שיש לכם בתוכנית עסק ולא לתת לה להגביל אתכם, כי עם תוכנית עסקית תוכל להשיג את מטרות העסק ולשמור על יציבות לאורך שנים רבות מבלי להיכנס למצבים מסובכים אשר יגרמו לכם להפסדים רבים ולהקטנת ההכנסות והגדלת ההוצאות.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך

רעיון ביצוע עשיה הצלחה

6 שלבים שהם חובה במבנה תוכנית עסקית

תוכנית עסקית היא אחת התוכניות החשובות ביותר לכל עסק באשר הוא. תוכנית זאת כוללת את המטרות, היעדים, החזון, וצרכיו העסקיים של העסק

שולחן עבודה

מחיר תוכנית עסקית

בבואנו לבנות תוכנית עסקית לעסק חשוב שאיש מקצוע מנוסה או יועץ עסקי יבנה אותה ביחד עם בעל העסק.לפני שנדע מחיר תוכנית עסקית

לוח עם פתקים וטקסט

הכנת תוכנית עסקית מה זה בעצם אומר?

תוכנית עסקית היא תוכנית חשובה והכרחית לכל עסק. היא מתאימה לכל סוגי העסקים והיא נחוצה במהלך החיים העסקי של העסק. הכנת תוכנית

אלון אבוקסיס

אלון אבוקסיס

כותב המאמר הוא יזם ואיש עסקים בעל ניסיון רב בשיווק, מיתוג ופיתוח עסקי.